index

HAYATIN İÇİNDEN MÜHENDİSLİGE

UYGULAMA PROJELERİ

26 yıldır hizmet vermekteyiz

3D Kopya Üretim Makineleri

PLA, ABS, PETG malzemelerinin kullanıldığı 3 Boyutlu Kopya Üretim Makineleri, eğitim, öğretim, medikal, hızlı prototipleme, üretim, mimarlık, arkeoloji araştırmaları vb. alanlarda kullanılıyor Üretimimiz 500 mm üzeri orta ve büyük ölcekli baskı makinalarını kapsıyor. bunlar;

Ürün TT21 - 20 x 20 cm Tarayıcı ve Hızlı üretim aynı anda
Ürün TT30 - 30 x 30 cm 3 boyutlu yazıcı
Ürün TT50 - 50 x 50 cm 3 boyutlu yazıcı

Suni Kayak Altlıgı

Suni Kayak Altlıgıkendi patentimizde olan türkiyede ilk ve tek phy esaslı iklim kosullarına uygun yaz kış kullanıla bilen aşınma dayanıklı kolay kurulum ilk ve tek yerli üretim

açık arazilerde veya özel Platformlarda kurulum yapılabilir uzun ömürlü kolay kurulur proje ve teknik destek sağlamaktayız

Demir yolları

Tren boji hareket simülasyonları Tren davranışının incelenmesi gerek konfor problemleri gerekse süspansiyon karakteristiklerinin belirlenmesinde önem arz etmektedir. Firmamızın geliştirdiği veri toplama ve işleme programı ile, araç yolda giderken, vagonda oluşan yük bilgileri tesbit edilebilmekte ve buradan kritik Yol ve kritik parça tesbiti mümkün olmaktadır. Özellikle ömür problemleri bu şekilde irdelenip, sorun yaşanmadan önce önlem alınabilmektedir.

Tren hareket simülasyonları (kaza yapan yakup kadri ekspresi bilgileri ile yapıldı) Demir yollarının davranışı ülkemizde yeni gündeme gelen bir konu olup bu yöndeki ülkemizdeki en etkin kullanım noktası, 22 temmuz 2004 günü mekece Yakınlarında kaza yapan yakup kadri expresinin hareket davranışının incelenmesi şeklinde olmuştur. Daha önce alt yapı çalışmalarında firmamızın Destegi ile hazirlik yapan TCDD, bu üzücü kazanin asil sebebini araştirmak üzere yurtdişindan gelen ekiplerin paralelinde ekibimiz bu yönde gerçek Taşit bilgilerini kullanarak aracin kaza sebebinin bulunmasinda önemli ipuçlari sagayacak veriler tcddye sunulmuştur.Design ServicesEngineering ServicesPrototype ManufacturingVehicle Design (Auto)Chasis Development (Auto)Component Development (Auto)Bogie Development (Rail)Vehicle Development (Rail)Locomotive DevelopmentConsole DevelopmentInteriour DesignRiding Dynamics (Rail)Vehicle Dynamics (Auto)Heavy vehicle treylerFull Bus Weight Reduction (Auto)Bursa Tram ProjectBoggie DevelopmetFast Train DevelopmentEvent RecorderGelişmekte olan Endüstri

Hidrolik pres gövdesi hesaplaması

Müşterimiz tarafından gelitirilen mekanik presin gövde dayanimlari, firmamiz tarafindan mukavemet analizlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen ilk analizlerde presin aşırı mukavim tasarlandıgı görülmüştür. Ardından yapılan en iyileme analizleri ile pres gövdesi hafifletilerek Ayni işi gören daha hafif tasarim elde edilmiştir.

Konteyner tasariminda malzeme azaltilmasi

Konteyner tasarimi yillardir bilinen bir tasarim ile yapilmaktadir. Maliyetinin %80 e varan kismi malzeme agirliklidir. Dolayisiyla bu üretimde, işçilik veya diger maliyet girdileri, ürün maliyetini çok fazla etkiler nitelikte degildir. Bu yüzden yapilan üretimin, güncel teknolojiler ile gözden geçirilip ayni işi yapacak daha hafif konteyner tasariminin araştirilmasi gerekir. Ekte yapilan konteyner analizinde ilk çalişmalarda %12 lik bir malzeme tasarrufu yapilmasi, bunun en güzel örnegidir.

Küçük hidroelektrik santraller

Yenilenebilir enerji kaynaklari Klasik enerji kaynaklarina alternatif olarak sunulan kaynaklardir. Güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar buna örnektir. Dogada sürekli var olan faktörlere dayali olan bu kaynaklarin en önemli özelligi ise yenilenebilir olmalari ve dogaya zarar vermemeleridir.

Hidrolik (su)

Hidroelektrik enerji için ilk yatirim maliyetinin yüksek oluşu ve inşa süresinin uzunlugu olumsuz faktörler olarak ileri sürülmektedir. 1995 yili sonu itibariyla tesislerin birim yatirim maliyetleri şu şekildedir;
Santralleri gaz 680 $/kw
Linyit santralleri 1600 $/kw
Ithal kömür santralleri 1450 $/kw
Hidrolik santraller 1200 $/kw
Nükleer santraller 1800-2700 $/kw
Görüldügü gibi sadece dogal gaz santralleri hidroelektrik santral maliyetinden daha ucuzdur. Hidroelektrik santrallerin inşa süreleri uzun olmasina Karşilik ekonomik ömürleri termik santrallerden daha uzundur. Kömür yakitli santraller ile kombine çevrimli santrallerin ömürleri 25 yil iken baraj Ve hidroelektrik santrallerin ekonomik hizmet süresi 40-50 yıldır. Bu degerler physifiable çalışması degerleridir. Bazi rehabilitasyon çalişmalari Ile hydrolik santrallerin ömürleri 75-100 yı la çıkartılabilmektedir. Ayrıca termik santraller dogal kaynakları tüketir. İyi karşılık hydrolik Potansiyelin gelişmesi ile barajlarda meydana getirilen yapay göller vasitasiyla ortamda oluşan buharlaşma havzanin daha fazla yagiş almasina yol açmakta Diger bir deyişle kaynak artirici olarak işlev görmektedir. Hidroelektrik santrallerin teknik bazda en büyük avantaji diger santraller kiyasla (Özellikle pik saatlerde) çok çabuk devreye girme özelligidir. Gerçekten bir hidroelektrik santralin ani talep durumunda devreye girmesi için sadece birkaç Saniyeye gereksinim varken bu süre termik santraller için birkaç saati almaktadir. Türkiye nin en fazla kullanilan alternatif enerji kaynagi olmasina ragmen Potansiyelin %29 luk kısmı kullanılmaktadır. Türkiye nin geliştirilen projelere göre öngörülen ekonomik hidroelektrik potansiyeli 125 milyar kwh/yıl dır. Bu potansiyelin 1997 yilina kadar ancak % 29u (36 milyar kwh/yil) üretilebilmiştir. Inşa halindeki 33 adet santralin devreye alinmasi ile ekonomik Potansiyelin %38 i degerlendirilmiş olacaktır. Potansiyelin degerlendirilmemiş %62 lik bölümü en az ön inceleme aşamasında etüdü tamamlanmış 363 Hidroelektrik santralin yapımını kapsamaktadır. Türkiye nin kullanılamayan küçük hidroelektrik kaynakları da bulunmaktadır. Bu nedenle TEMSAN firmamızda bu yönde yapılan çalışmalar neticesinde ülkemiz Küçük su kaynaklarından istifade etmek üzere 0,5-500KW arasında hidroelektrik üretmek için türbinler tasarlanıp üretilmiştir.

Kendi kaynaklarinizla elektrik üretebilirsiniz;

Yakınınızda su kaynagı bulunmakta ise, yapacagınız küçük bir yatırım ile kendi elektriginizi üretebilirsiniz. Üstelik kuracagınız türbin Tamamıyla yerli üretim oldugundan hem ülkemize hem de kendi bütçenize faydalı bir yatırım yapmış olursunuz. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için yurdumuzun öz kaynaklarını degerlendirmek istedik. Bunun için ürettigimiz mikro elektrik Türbinleri ile hem kendimizin hem de çevremizdekilerin enerjisini üretebilir, fazlasını elektrik dagıtım firmalarına satabilirsiniz. * Çifte sayaç kullanarak kullanmadıgınız elektrigi daggıtım şirketlerine (örn. TEDAI) satabilirsiniz. Su kaynaklarından elektrik üretimi için tasarlanan türbinlerimiz gın debi ve düşü degerine göre 500W tan 500KW a kadar projelendirilmektedir. Kendi bölgenizdeki güç hesabı için aşagıdaki grafikten istifade edebilirsiniz.

Notlar:

. Grafik %50 sistem verimliligi ve borudaki sürtünme sebebiyle %20 basınç yükü kayıpları göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Verimlilik yüksek basinç yüklerinde daha iyi olabilir. Sürtünme kayiplari daha büyük boru çaplarinda daha az olacaktir.
. Grafigi okunması için örnek: 1153.62 litre/dk akış oranında ve 3.07 m basınç yükü durumunda tahmini çıktı 210 watt olacaktır. Grafik şu formüle dayanmaktadır:
Suyun düşüşyüksekligi x (1-kayıp) x akış oranı x 0.18 x verimlilik = güç çıktısı.
Örnek degerler kullanılırsa: 3,07 m x (1-0,20) x 1135,62 litre/dk x 0,156 x 0,50 = 217 watt.
. 1 evin ortalama elektrik tüketimi 200kwh/ay olarak alinmasi durumunda 4kwlik bir türbin ile 8 adet evin ihtiyaci karşilanmiş olur.

Mutfak aspiratörü analizi

Yeni nesil mutfak aspiratörlerinin dinamik etkiler altındaki davrandaki ışı incelenerek en az gürültü ile çalışmasını saglayacak düzenlemeler Yapılmıştır.

Prefabrik bina tasarımında optimum çözümler

Prefabrik bina yapımında bilgisayar destekli tasarım imkanları kullanılarak daha kısa sürede en az hatalı ve en hafif tasarımların yapılması mümkündür. Yaptıgımız bu çalışmada %25e varan maliyet tasarufları çalışmıştır.Makine imalat sanayi

Hidrolik pres analizi

Hidrolik pres istenen çalişma koşullari altinda mukavemetinin dogrulanmasi için sonlu elemanlar analizi yapilmiştir.

Pres gövde analizi

Degişik amaçlarla kullanilan preslerin gövdeleri hem istenilen şartlar altinda güvenle çalişmaya imkan vermeli, hem de en uygun maliyetli olacak Şekilde imal edilmelidirler. Istenilen emniyet katsayısı koşulunda degişik üretim opsiyonlarını (malzeme cinsi, malzeme kalınlıgı, geometri degişimi) Yaptıgımız simülasyon çalışmalarıyla müşterilerimize sunabilmekteyiz.

Sac kesme makinalari simülasyonlari

Makina imalatçılarının istenilen performansı saglayacak fakat düşük maliyetli tasarımlar üretebilmesi için gövde ve alt ekipman simülasyonları Yapılarak tasarım iyileştirmeleri saglanmıştır.

Otomotiv sanayi

Rot başi ömür analizleri

Rot başi en fazla hasar gören bir süspansiyon elemani olup maruz kaldigi yüklere karşilik mukavemetinin incelenmesi için hangi bölgenin daha Fazla etkilendigi bu simülasyonlar ile görülmüş ve buna göre mukavemet iyileştirmesi saglanmıştır.

Süspansiyon simülasyonlari

Araç süspansiyon modellemesi yapılarak elde edilen simülasyonlardan sürüş performansları ve süspansiyon karakteristikleri çıkarılmaktadır.

Süspansiyon takozu

Süspansiyon takozlari, zorlanma altinda lineer olmayan özellik gösteren stress-strain egrisine sahip malzemelerden imal edilmektedirler. Malzeme ve geometri özellikleri süspansiyon takozunun davranişini belirleyen elemanlardir. Bu iki temel parametrenin etkiledigi süspansiyon takozu Geliştirilmesi (tasarım, simülasyon) çalışmalarını firmaamız gerçekleştirebilmektedir.

Ticari araç menteşe analizi

Ticari araçlarda kullanilan menteşeler en çok kullanilan aksamlar olup, mukavemet açisindan problem çikarmasi beklenilmez. Buna karşilik konforlu çalişmasi istenmektedir. Yapilan proses sonucu üzerlerinde biriken gerilmeler ve bunun etkisi ile yorulma davranişlari bu Çalışmada ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Traktör kaporta tasarimi

Yerel otomotiv sanayiinin deneyimli kuruluşları, yurtdışı bagımlılıgı azaltmak üzere firmamız imkanlarını kullanarak dış gövde tasarımını, Müşteri beklentileri dogrultusunda gerçekleştirmektedir. Yapılan anketler ile ortaya çıkan dış hatlar, üretim yöntemleri de göz önünde bulundurularak En iyilenmekte ve müşterilerinin beyenisine sunulmaktadır.

Yaprak yay analizleri

Yaprak yay üzerinde yapılan farklı çalışmalar ile mukavemet ve yorulma davranışları incelenmiştir. Çeşitli yüklere karşı kesit degişiminin Performansa etkisi ve burçların çalışması ile çalışma performansı irdelenmiştir.

Yerel karosörü sanayii, otobüs tasariminda yeni teknolojileri kullanmaktadir

Yerel karoseri sanayii, klasik ustalik ile elde ettigi birikimleri firmamizin tasarim yetenekleri ile birleştirip global pazarda yer almaya çalişmaktadir. Üretim yöntemlerine uygunluk ve dünyadaki güncel gelişmeler göz önünde bulundurularak yapılan tasarımlar öncelikle sanal ortamda görülmekte ve ardından En az hata ile üretime geçirilmektedir.

Modal şase davranişi

şase tasarimlari, maruz kalinacak dinamik etkilerden fazla etkilenmeyecek şekilde yapilmaktadir. Bu çalişmada şase modelinin modal davranişlari Incelenerek atki ve süspansiyon konumlari incelenmiştir.

Agır vasıta süspansiyonu simülasyonu

Agır vasıtaların süspansiyon sistemlerinde yaprak yayın taşıdıgı yükler ve bunların şaseye aktarılışı önemlidir. Bu model ile yol bilgilerinin Hangi oranda gövdeye aktarildigi incelenmiş ve optimum mekanizma tesbit edilmiştir.

Araç taşit dinamigi analizleri

Aracın gövde ve şase üzerinde süspansiyonun entegrasyonu ile ortaya çıkan dinamik davranışlar simülasyonlar ile gösterilmiştir.

Araç yol etkilerinin simülasyonlar ile bulunmasi

Araçlarin yoldan gelen etkileri genelde yapilan testler ile tayin olunur. Bizim çalişmamizda daha araç üretilmeden yol bilgileri, geliştirilen simülasyon Modeline tatbik edilip hangi parçada ne kadar bir zorlanma oldugu önceden tesbit edilmektedir.

Araç üstü ekipmanlarin taşit dinamigine etkisi

Araç üstüne yerleştirilen çeşitli ekipmanlar aracin atalet yapisini degiştirebilir. Bu durumda araç ile ilgili simülasyonlar yapilarak devrilme Ve viraj alma kapasitleri tekrar incelenmektedir.

Baglanti braketi analizleri

Araç yol yüklerini üzerinde toplayan kritik parçalardan biri baglanti braketidir. Baglanti braketinin, yoldan gelen etkiler işiginda nasil Davraniş gösterdigi ve uzun yol koşullarinda yorulma davranişlari incelenmiştir. Özellikle kritiklik arzeden kaynak modelleri ayrintili olarak Geliştirilerek sonuca etkileri izlenmiştir.

Cam silecek mekanizma simülasyonlari

Cam silecek mekanizmalarında araç tipleri degiştikçe yörünge tayini ve istenilen yörünge taramasını saglayacak motor ve redüktör seçimi üç önemli Problemdir. Bu problemlerin hepsinin bir arada çözümü mümkündür. Yapilan mekanizma simülasyonlari ile istenilen yörüngeyi verecek mekanizma tayini ve Bu mekanizmanin aktarma oranlari ile güç gereksinimi ayni anda yapilabilmektedir. Benzer uygulamalar kapi mekanizmalarinda da denenmiştir.

Direksiyon traversinin mühendislik hesaplamalari, testleri ve simülasyonlari

Direksiyon traversinin mühendislik hesaplamalari, testleri ve simülasyonlari yapilarak mühendisler tarafindan kritik görülen problemler öncelikli olarak Degerlendirilip bu yönde analizler yapilmaktadir.

Jant analizleri

Araçlarda kullanilan alüminyum veya çelik jantlarin saglamasi gereken performanslari önceden simülasyonlari yapilarak bulunmaktadir. Iekilde verilen Çelik jant için yuvarlanma ve viraj simülasyonari, fiziksel testlere benzer şekilde yapilmiş, ayrica yoldan gelen etkiler ile yorulma mukavemeti Incelenmiştir.

Kaput analizleri

Kaputun çalişmasinda, kapatilirken normalin üzerinde yüklenmesi durumunda gerek baglanti noktalari gerekse kaput üzerindeki mukavemet davranişlari Incelenerek buna uygun tasarim geliştirmesi yapilmiştir.

Kardan mili burkulma analizi

Kardan milinin ince ve uzun bir yapida olmasi, burkulmaya müsait bir imkan saglamaktadir. Yapilan analizler ile milin burkulma sinirini tesbit için Analizler yapilmiş ve kritik noktalar belirlenmiştir.

Kardan mili mukavemet dayanimi

Kardan milinin, üzerindeki kauçuk elemanlari ile birlikte hareket etkisiyle oluşan statik gerilimler bu analizde incelenerek, her bir parçanin gerilim Dagılımı çççılmış ve yük taşıyan parçaların davranışı analiz edilmiştir.

Kardan mili simülasyonlari

Kardan milinin dinamik davranışlarının analizi gerçek bilgileri kullanılarak yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda giriş mili ile çıkış mili Arasindaki hareket iletim performanslari incelenerek, transmisyon sisteminin verimliligi irdelenmiştir.

Kardan mili yorulma analizleri

Kardan mili, sürekli yük altinda olan bir hareket iletim elemani olmasi sebebiyle, en sik görülen problemleri yorulma problemidir. Bu parçalarin Emniyet parçasi niteliginde olmasi sebebiyle aracin ömrü boyunca en son hasar gören parça olmasi istenir. Yapilan çalişmada gerek simülasyon Gerekse fiziksel testlerden elde edilen yük bilgileri altinda, dövme parçalarin yorulma etkileri incelenmiştir.

Kauçuk malzemelerde çikarma dayanimi

Kauçuk burçlarin, proses edildikten sonra gelen yanal etkiler ile metal ve kauçuk kismin birbirini birakmamasi isteniz. Bunun için fiziksel testler Ile dogrulama yoluna gidilir. Bu çalişmada fiziksel testler öncesi yapiştirma kuvvetinin ne olmasi gerektigini belirlemek üzere simülasyonlar Yapilarak sonuçlar irdelenmiştir.

Koltuk malzemesi hafifletme

Plastik koltuk analizleri yapilarak testler öncesi istenilen mukavemeti saglayacak tasarim geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bunun yaninda Yapilan malzeme tasarrufu ile koltugun agirligi 4.2 kg.Dan 2.8 kg.A indirilmiştir. Bu koltuktan yilda 150000 adet üretilmektedir.

Fikstürleri montajı

Üretim süreçlerinin vazgeçilmez elemanlari olan montaj fikstürleri, firmamiz tarafindan tasarlanip imalat resimleri hazirlanmakta, böylelikle Daha kisa zamanda en uygun çözüm saglanabilmektedir.

Motor takozu davranışı için FE yöntemi uygulanmaktadır

Motor takozlari, kauçuk malzemelerden yapilmakta olup, kimyasal ve mekanik geliştirme disiplinlerini içinde barindirir. Özellikle nonlineer Özeliklernden dolayı, geometrisi karıştıkça simülasyonları da zorlanmaktadır. Istenilen elastikiyet özeligini karşılayacak kimyasal karışımın Tesbiti firmalarin en önemli sorunudur. Buna karşilik istenilen elastikiyet degerinin ne olacaginin belirlenmesi de bir başka konudur. Bunu simülasyon yöntemleri ile yapmak mümkündür. Firmamiz bu alanda FSS destegi verdigi müşterilerine önemli bilgi altyapisi oluşturmuştur.

Otobüs gövdeleri daha hafif yapilabilir mi?

Araçlarin yoldaki davranişlari ve müşteri profilleri belirlenerek araç gövdeleri önemli oranda hafifletilebilmektedir. Yaptigimiz çalişmada araç gövdelerinde klasik tasarimlarda %20-35 oraninda fazla malzeme kullanilabildigi, sonlu elemanlar yöntemi ile Yapılan analizler ile araç gövde aggırlıkların yukarın verilen oranlarda indirilebildigi görülmüştür.

Otomobillerde rüzgar kesici

Başlangıçta bir süs aksesuarı olarak konulan rüzgar kesicilerin, aracın aerodinamik yapısını etkiledigi görülmüştür. Bu çalışmada, Rüzgar kesicinin aerodinamik etkileri ve ürezine gelen yüklere karşi mukavemeti incelenmiştir.

Hava savunma sanayi

Baleriot uçagı başarıyla uçuşunu tamamladı

Türk hava kuvvetleri öncülügünde imal edilen baleriout uçagi 2000 yilinda, ülkemizde kurulan ve aralarinda TAI, SHGM, THY ve THK gibi uzman Kuruluşlarin bulundugu bir komisyon tarafindan uçuş sertifikasi verilip tarihi yolculuguna çikmiş ve bu yolculuk kapsaminda Istanbul-ankara-kayseri-iam-kudüs-kahire güzergahindaki yolu gidip gelmiştir. Bu yolculugu sonrasi 2.HIBMK kayseri tesislerinde yerli yapim türk uçagi olarak müzede yerini almiştir. Bu proje ile ülkemizde kisa zamanda uçak tasarim ve imalinin Frostçekleştirilebilecegi gösterilmiştir.

Bleriot uçak replikası sonlu eleman

2. HIBMK baleriot düzlem replikası sonlu elemanlar dayanımı ve modal analiz hesaplamaları yapılmıştır. MSC patran'da geliştirilen uçak (V9.5) çizimler ve 2.HIBM komutunun yardımı ile çevre. Uçaklarda ve otomotivde en yaygın olarak kullanılan MSC nastran (v70.7) tarafından çözülen tüm analiz Sanayi.

Depreme mukavim bina tasarimi

Binalarin deprem yönetmeligine uygun olup olmadigini, dinamik etkilere göre davranişlari bu projede ele alinmiş ve farkli deprem Seneryolarına karşı mukavemetleri incelenmiştir.

F4 modernizasyonu

Firmamiz F+ modernizasyonu kapsaminda SSM müsteşarligina, uçaklarin mukavemet hesaplamalari ve dinamik&yorulma analizlerinde kullanilacak Yazilim sistemlerini saglamiş ve bunlarin egitimlerini vermiştir. Ayrica proje kapsaminda yerli teknik destek saglamiş, çeşitli uçak Parçalarının simülasyonlarını yapmıştır

Kayar köprü mekanizmaları

Savaş esnasında çökmüş köprülere hızlı bir şekilde geçici köprü inşası için, zırhlı araçlar üzerine monte edilen kayar köprü Mekanizmasının aggırlık optimizasyonu ve kritik parça belirlenmesi yapılmıştır

Kompozit köprü geliştirme

Savaş esnasinda yikilan köprüler yerine hizla inşa edilebilecek katlanabilir, taşinabilir kompozit köprülerin mukavemet dayanimlari incelenmiştir.

Motor korumasi derin çekme analizi

Jet tipi motorlarin gövde korumalarini saglayan kasnaklarin titanyum alaşimli sert malzemeler oldugu bilinmektedir. Bu malzemelerin derin Çekme prosesi, geri yaylanma etkisinden dolayi problemlidir. Firmamiz bu süreci bilgisayar ortaminda simüle etmiştir.

Optik haberleşme koruyucu kabi tasarim ve imali

Gemi haberleşmesinde kullanilan optik haberleşme cihazinin mekanik koruyucu kabi firmamiz tarafindan tasarlanip imal edilmiştir. Bu kabin nem ve düşmeye karşi mukavim olup, hafif olarak seri imaline imkan taniyacak tasarimi firmamizda geliştirilmiştir. Üretim yöntemlerindeki degişiklik ile %50 ye varan imalat maliyeti düşürülmüştür.

Planör ile aerodinamik çalışma denemeleri

Aerodinamik hesaplamalrda kullanilacak planör modeli geliştirilerek bunun üzerinde fluid & structural interface gerçekleştirilerek uygulamalar Simüle edilmiştir. Ayni şekilde flutter problemi de bu yöntem ile analiz edilmiştir.

Tank kurtarıcı simülasyonu

Tank kurtarici kreynin üzerine gelen yükler, kurtarma esnasindaki yük dagilimi ve buna göre kritik parça tayini ile mukavemet analizleri Burada yapılmıştır.

Filo Yönetimi Yazılımı ve uygulama

Kullanıcı arayüzü

Oturum Açma Sayfası, Cihaz Bilgi Sayfası, Araç Takibi

Veri Günlüğü, Hata Günlüğü, Kullanıcı bilgisi

Veri Kaydı, Cihaz Bilgisi Düzenleme

GPS İzleyici
GUI
Servis Yönetimi

kutu tipi

İsteğe göre kutu tasarlıyoruz
Standart Kara Kutu

GPS İzleyici, Sınırlı CAN arayüzü, 3 kamera girişi

Sağlamlaştırılmış Kara Kutu

Sağlamlaştırılmış Kara Kutu
Teknik özellikler
GPS Anteni
GSM Modülü
GSM Anteni
I/O Giriş-Çıkış Portları
Dijital Giriş-Çıkışlar
Analog Giriş-Çıkışlar
Seri iletişim
CANBUS-USB-RS232
Çevrimdışı mod
Güç Tüketimi: Ortalama 1W
Kutu (IP54 koruma sınıfı)
SIM kart (Harici)
İşlemci: ARM 1176JZ-F 700Mhz
Kamera Modülü

MikroDat Veri Kaydedici

2 Analog 1 Dijital Çıkış, Seri Port İletişimi, Gerinim Ölçer Okuyucu, Uzaktan kumanda, Veri Kaydedici

Akıllı kutu

GSM/GPRS, RS-485, Akıllı Otomasyon, Uzak veri kazanma

Filo yönetimi

Özel Veri girişleri, Ayrıntılı CAN arayüzü, Mobil uygulama, Kullanıcı raporları

Mikro Hidro Elektrik

Yerli tasarım, geliștirme, imalat ve test kabiliyeti, 2 MW’a kadar türbinlerde tasarım ve imalat kabiliyeti.

Nehir ve dere gibi zengin su kaynaklarında, küçük akarsular üzerinde olușturulabilecek mikro-mini hidroelektrik potansiyelini enerjiye dönüștürüyoruz

MİNİ VE MİKRO HİDROELEKTRİK SANTRAL TASARIMI, ÜRETİMİ VE KURULUMU Dere ve nehirler için hidro elektrik santral imalatı ve kurulumu, Boru, Kaplan, Pelton, Francis tipi türbini tasarımı ve imalatı Çeșitli tip ve ölçülerde türbin tasarımı ve imalatı Kanat profili tasarım optimizasyonları Hesaplamalı akıșkanlar dinamiği analizleri

2MW’a kadar Kaplan, Boru, Pelton tipi türbinlerin tasarımı, geliștirilmesi, imalatı ve test edilmesi

Genel Amaçlı Veri aktarım cihazı

Hızlı ve Güvenilir Çözümler Genel Amaçlı Veri aktarım cihazı GSM tabanlı uzaktan kontrol ve telemetry sistemidir. KGSM-IO, kablolu internet bağlantısının bulunmadığı veya güvenli olmadığı noktalardan veri almak, alarm durumlarında cep telefonlarına SMS ve çağrı ile uyarı verebilmek veya gerektiğinde kontrol edebilmek için geliştirilmiş bir birimdir. Cihaz, üzerindeki sensörlerden aldığı bilgileri değerlendirerek, daha önceden belirlenmiş alt ve üst sınırların dışına taşılması durumunda, istenilen bir GSM numarasına SMS olarak rapor eder. Bunun yanı sıra cihaz üzerindeki kontak çıkışlarına bağlı cihazları (Buzdolabı, Klima v.b.) SMS ile çalıştırılabilir veya durdurulabilir.Donanımlar Yazılımlar

Donanımlar

BAY SYSTEMS, HGL Dynamics, LTT, MikroDAT,Konnektör çözümleri, Batarya Yönetim Sistemleri(BMS), TeknoBox,National Instruments

Batarya Yönetim Sistemleri(BMS)

Batarya yönetim sistemi, pil hücrelerinin şarj/deşarj döngüsünün saglanması, seri hücrelerde oluşabilecek gerilim dengesizliklerinin giderilmesi, Pil ömrünün arttırılması, enerjinin maksimum verimle ve güvenli bir biçimle hücreden alınmasını saglayan sistemdir.

Bay Acquisition & Recording System-BARS,Mini Acoustic Chamber - MAC

Açıklama: bay SYSTEMS LTD firmasının ürettigi BARS ürünü gürültü ve titreşim ölçümü ve analizi için özel olarak tasarlanmıştır. Üzerindeki mikro PC sayesinde topladigi verileri kaydedip detayli şekilde analiz etme imkani sunar.32 kanala kadar arttirilabilir. Dahili bataryasi ve hafif olmasi sayesinde sahada kullanim kolayligi saglamaktadir.

Mini Acoustic Chamber - MAC

LTT

LTT 500 genel amaçlı ölçüm yükselteç genel amaçlı amplifikatör ölçer; 8 galvanik izole DMS gerinim ölçer, volt, yük, ICP, akım ve direnç gibi Dinamik ve statik sensor sinyal girdileri özel yazilim kullanilarak tek başina ayarlanabilir.

LTT184 geçici kayıt cihazı ltt-184, her biri ayri ayri yapilandirilabilen en fazla 16 degişik sinyale kullanilarak yapilan hizli, Uzun ve kısa süreli ölçümler için optimize edilmiş portatif veri toplama sistemidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

LTT sensörcorder mobil ölçüm sistemidir. Lttpro yazılımı ile birlikte çalçalışır.

MikroDAT

Firmamızın ar-ge çalışması olarak geliştirdigi küçük boyutlardaki veri toplama sistemi mikrodat ulaşılması güç noktalardan strain bilgisi Toplamaya yarayan bir üründür. Birbirine paralel olarak çoklu veri toplama imkani da bulunmaktadir. Uzaktan kumanda ile tetiklenebilen veri toplama cihazi, Toplanan bilgileri daha sonra bilgisayara dijital olarak aktarabilmektedir.

National Instruments

Veri toplama (daq) national instruments, taşınabilir, masaüstü, gömülü ve endüstriyel uygulamalar için geliştirilen veri toplama ürünleri Ailesi ile dünya pazarinin lideri konumundadir. USB, PCI, PCI express, kablosuz, ethernet, PXI ve PXI express gibi farkli baglanti seçenekleri olmakla Beraber, kolay kullanilan driver yazilimi da windows, linux, mac OS X gibi farkli işletim sistemlerine uyumludur. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

Modüler cihazlar (modular instruments) ni modüler cihazlar, ekonomik ve çok yönlü otomasyon uygulanmiş test sistemlerinin yapisal bloklarinidir. Modüler ve yazilim destekli mimarileri sayesinde test ihtiyaçlarina göre kolayca ve hizlica ayarlanip düzenlenebilirler. Ek olarak bu cihazlar güçlü Bir bilgisayar, ileri zamanlama ve senkronizasyon teknolojileriyle birlikte kullanildiklarinda çok hizli test sonuçlari almaya olanak saglarlar. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

PXI ve compactpci pxi, test, ölçüm ve kontrol uygulamalari için geliştirilmiş bilgisayar tabanli bir platformdur. Bu platform kullanıcılarına endüstrideki en yüksek bant genişligi ve en düşük geçikmeyi saglar. (Yüksek çözünürlüklü DC - 6 ghz RF). Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Gerçek zamanlı ölçüm ve kontrol (gerçek zamanlı ölçüm ve kontrol) ni real-time ürünleri, NI labview yazılımı ile birlikte kullanılır. Kullanıcıya güvenilir bagımsız çalışma, gerçekçi sonuçlar, geniş ve farklı giriş çıkış seçenegi, çoklu düzenleme seçenekleri gibi özellikler Sunar. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Dagınık giriş çıkışlar (dağıtılmış I/O) NI distributed I/O ürünleri uzaktan ölçüm, endüstriyel kontrol ve veri depolama uygulamaları Için tasarlanmiştir. Bu ürünler ethernet veya kablosuz çalişabilen sensörlü uygulamalardan akilli kontrol ve veri toplama sistemlerine kadar bir çok Alanda kullanılabilir ve bagımsız bir sistem çizgi roman ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Programlanabilir otomasyon kontrolörleri (programmable automation controllers) endüstriyel kontrolde yeni bir sinif olan pacs (programmable automation controllers) grubuna dahil olan bu ürün kullaniciya PLC kararliligindaki ugulamalari bilgisayar işlevselligi ile gerçekleştirme imkani sunar. Donanim ve yaziliminin kullanimi kolay ve esnektir. Bu sayede ileri kontrol uygulamari gerçeleştirmeye ve sinyal işlemeye olanak saglar. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

Cihaz kontrolü (enstrüman kontrolü) ni cihaz kontrolü alanindaki geniş kapsamli donanim ve yazilimlariyla, cihaz kontrol sisteminizin ömrü boyunca size Zaman ve para tasarrufu saglar. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

Makine izleme ve görüntü işleme (machine vision and image processing) ni makine izleme ve bilimsel görüntüleme konularinda donanim ve yazilim Araçlari tedarikcisi olarak lider konumdadir. Otomobil parçalarinin incelenmesinden ileri düzeydeki ilaçlarin araştirilmasina kadar birçok alanda Bilim adamları ve mühendisler hızlı ve düşük maliyetli çözümler sunan NI izleme donanım ve yazılımlarını kullanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Tıklayınız.

Hareket kontrolörleri ve motor sürücüleri (hareket kontrolörleri ve motor sürücüleri) ni hareket kontrol donanim ve yazilimlari uygulamalarinizi Geliştirmenizi kolaylaştirir. NI veri toplama ve izleme ürünleriyle kolayca entegre edilip beraber çalişabilir. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

Haberleşme kanallari ve protokolleri (communication buses and protocols) ni i̇letişim otobüsleri ve protokolleri; programlanabilir lojik devreler,işleme Cihazları, akıllı sensörler, tek döngülü kontrolörler, pc tabanlı kontrol üniteleri ... v.B. Gibi farklı haberleşme mimarisiyle çalışan sistemleri Haberleştirmek ve diger bütün haberleşme ihtiyaçlarınıza cevap verebilmek için geniş, güvenilir ve kullanımı kolay ılım ve donanım olanagı sunar. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

VXI ve vme national instruments çeşitli VXI kontrol çözümleri sunmaktadır. NI firmasının satışa hazır PC teknolojilerinden VXI denetleyicileri, Son teknoloji ürünü VXI kontrol çözümlerini iletmek içindir. Bütün denetleyicileri ile birlikte gönderilen NI-VXI/NI-VISA, en son vxiplug&play Standartlarinda zengin bir API sunar. Ayrintili bilgi için tiklayiniz.

GUY mülü donanımlar (gömülü donanım) satışa hazır prototip platformu, tasarımları kolayca çalçalçalşan gömömülü sistemlere dönönşşrmeyi saglar. Degişen özelliklere kolayca adapte olmak, hizli algoritma geliştirmek için entegre I/O, yazilim ile hata ayiklama, yerleşik sinyal koşullandirici Bulunması özelliklerindendir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yazılımlar

Agırlık Merkezi Test Bankosu Yazılımı, Boru Kıvırma Makinesi yazılımı, Darbe Emici Test Makinası, Farklı yol tiplerinin etkilerinin analizi, Fren Test Sistemi, Gazlı Yay Test Cihazı Yazılımı, Hasar etkileri analiz Yazılımı, Motor ömür Test Sistemi Yazılımı, Sürücü/Konfor Test Yazılımı, Süspansiyon karakteristigi tayini, Yapısal&Akışkan eş zamanlı etkileşim Yazılımı, ihtiyaca uygun yazılım geliştirme, Yol profili veri haritası

Agırlık Merkezi Test Bankosu Yazılımı

Bir otomotiv firması için hazırlanan bu yazılım ile; Agırlık,Agırlık Merkezi,Atalet Momenti,Süspansiyon Egrileri,Yerden Yükseklik,Olmak Üzere 5 farklı Ölçüm yapabilen test bankosu için kullanıcı arayüzü ve raporlama programı tasarlanmıştır. Kullanıcı test bankosunu bu arayüz üzerinden kontrol edebilmektedir. Program arayüzünden yapılmak istenen Ölçüm seçilir ve test bankosu Üzerindeki sensörlerden gelen bilgiler program içerisinde degerlendirilerek raporlandırılır. Ayrıca program Üzerinden test bankosundaki Çeşitli servoları dogrudan kontrol etmek de mümkündür.

Boru Kıvırma Makinesi yazılımı

Boru kıvırma makinesine entegre edilen bu yazılım ile makineden Çıkacak parçalar Önce bu arayüzde Çizilir ve 3 boyutlu olarak simulasyon gerçekleştirilir, herhangi bir problem olmadıgı görüldükten sonra gerçek kıvırma işlemine geçilir.

Darbe Emici Test Makinası

özel amaçlı makinalar için arayüz yazılımı geliştiren firmamız daha Önce yaptıgı mühendislik yazılımlaına ilave olarak DESTEK Otomotiv firması için düşme testlerini gerçekleştirecek test cihazı, veri toplama sistemi ve raporlama yazılımını hazırladı. Bu sistemin ve yazılımın en Önemli Özelligi Çarpma anında olusan ani kuvvet ve hız degişimlerini yüksek Çözünürlükte grafiklendirebilmesidir.

Farklı yol tiplerinin etkilerinin analizi

Bu yazılım ile farklı yol tiplerinden toplanan verilerin analiz edilerek hasar etkilerinin karşılaştırılması yapılabilmektedir.

Fren Test Sistemi

Bir araç Üzerinde kullanılan fren sisteminin AB normlarına uygun olarak test edilmesi ve performansIna göre uygunluk raporu verilmesi gerekmektedir. Bu Çalışmada bir Fren Test bankosu yapılarak Üzerinden gerçek Çalışma koşullarına uygun veri toplanmış ve buna göre degerlendirme raporları otomatik olarak Üretilmiştir.

Gazlı Yay Test Cihazı Yazılımı

Bir otomotiv firması için geliştirilen bu yazılım ile, üretilen amotisörlerin Ömür ve kuvvet testi için kurulan sisteme bu yazılım Üzerinden dogrudan kontrol etmek mümkündür. Kullanıcı tarafından bu program aracılıgıyla belirlenen test kriterlerine göre gerçekleştirilen testlerin sonuçları grafik ortamında izlenebilir. Gelen bilgiler yazılım aracılıgıyla işlenerek rapolandırılır.

Hasar etkileri analiz Yazılımı

Bu Çalışmada, toplanan yol verilerinin otomatik analizine yönelik programlar geliştirilmiş ve degişik yol tiplerinin hasar verici etkileri bir histogram Üzerinde gösterilmesi saglanmıştır. Bu histogram ile Fatigue Editing yapılarak test veya analiz süresinin kısaltılması mümkün kılınmaktadır.

Motor ömür Test Sistemi Yazılımı

Pompa Üretimi yapmakta olan bir firma için geliştirilen bu yazılım ile, Kullanıcı test sistemini bu arayüz Üzerinden kontrol etmektedir. Sistemden gelen basınç, sıcaklık, devir sayısı, debi gibi bilgiler programda degerlendirilir, Çeşitli grafik ve göstergeler ile kullanıcı bu verileri görsel olarak takip edebilir. Veriler işlenerek raporlandırılır.

Sürücü/Konfor Test Yazılımı

Bir aracın degişik yol koşullarından oluşan bir güzergahta koşturulmasıyla sürücü veya yolcu Üzerine gelen titreşim bilgileri analiz edilerek ISO 2631 standartına göre kişinin ne kadar sürede yorulacagını belirlemek Üzere geliştirilen yazılım, bu konudaki raporlandırma ve karar vermeyi otomatik olarak yapmaktadır.

Süspansiyon karakteristigi tayini

Süspansiyon karakteristiklerinin AITM Şartnamelerine göre tayin edilmesine yönelik geliştirilen yazılımda, basit bir test düzeneginden geçen araç Üzerinden toplanan veriler ile süspansiyon sönümleme karakteristigi Çıkarılmakta ve süspansiyon katılıgına göre karar destek sistemi bulunmaktadır.

Yapısal&Akışkan eş zamanlı etkileşim Yazılımı

Yapısal ve akışkan agırlıklı problemler farklı yazılımlarda degerlendirilip analizleri geçekleştirilir ve sonuçları degerlendirilir. Geliştirdigimiz bu program ile Yapısal ve Akışkan problemlerinin aynı anda analiz edilerek geliştirilmesi saglanmaktadır.

ihtiyaca uygun yazılım geliştirme

Bir süreç içerisinde süreklilik arzeden mühendislik Çalışmalarının bilgisayar destekli otomatik olarak yapılarak daha hızlı ve minimum maliyetler ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Böylelikle bu Çalışmaları mühendis seviyesinden teknisyen seviyesinde bir operatör ile gerçekleştirip, mühendisin sadece sonuçları incelemesi saglanabilmektedir.

Yol profili veri haritası

Müşteri profili Çıkarılırken toplanan yol verilerinin toplanan harita Üzerinde dagılımının görsel olarak incelenmesi ve ilgili bölge linkine tıklayarak o bölgedeki detaylı analizleri ve sonuçlarının incelenmesi yazılımı gerçekleştirilmiştir.